Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek
Przepisy o CIT wprowadzają obowiązek poinformowania organów podatkowych o wspólnikach spółki jawnej, w celu zachowania przez nią statusu transparentnej jednostki dla celów tego podatku. Z ustawy nie wynika jednak, by obowiązek ten miał charakter coroczny.
Tymczasem odmienne stanowisko organów podatkowych, czyli wymóg przekazywania takiej informacji przed rozpoczęciem każdego roku obrotowego z osobna, prowadzi do nadmiarowych obowiązków, a w ostateczności grozi sankcją w postaci nabycia przez spółkę jawną statusu podatnika CIT, i podwójnym opodatkowaniem tych samych zysków, raz na poziomie spółki jawnej, a następnie na poziomie jej wspólników.
Tytułem przypomnienia, na fali uszczelniania systemu podatkowego spółki jawne zostały objęte CIT już ponad trzy lata temu. Z dniem 1 stycznia 2021 r. ustawa o CIT została znowelizowana, tak by swoim zakresem objąć przypadki niektórych spółek jawnych, czyli takich które kumulatywnie spełniają trzy warunki wymienione w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a tej ustawy (dalej nowelizacja z 2020 r.). Z perspektywy artykułu kluczowym jest warunek trzeci, zakładający brak złożenia przez spółkę jawną przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach podatków dochodowych posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zysku spółki jawnej.
Sporny wyjątek
Wątkiem spornym jest obowiązek corocznego (jak chciałyby organy podatkowe) bądź jednorazowego (jak preferowaliby podatnicy) składania informacji o wspólnikach (podatnikach), nawet w przypadku braku jakichkolwiek zmian co do ich składu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta